Blatské obce …nejvýznamnější a nejcennější skvosty lidové architektury v Čechách

Záluží

Osada Záluží je součástí obce Vlastiboř. Je vzdálena asi 5 km západně od Soběslavi v okrese Tábor v nadmořské výšce 450 m. V současné době má asi 30 obyvatel.

Je bezesporu největším klenotem blatských vsí. Za posledních 200 let se téměř nic nezměnilo a žádné nové stavby a zásadní stavební úpravy nezasáhly do obrazu sídla, který dokresluje krásná upravená náves s rybníčkem. Neuvěřitelná citlivost místních obyvatel, kteří dokázali uchovat toto dědictví, je v dnešní době podpořeno právní ochranou nejen jednotlivých staveb, ale také celého území, které je vyhlášeno vesnickou památkovou rezervaci.

Přímo na návsi malebné vesničky Záluží stojí charakteristická kovárna datovaná rokem 1899. Uvnitř je vybavená původním zařízením a sbírkou kovářského nářadí. V tradičním selském stavení s typickou blatskou světnicí a černou kuchyní najdete loutkářský ateliér známého loutkáře Václava Vaňka. Unikátní atmosféru dává dílně expozice starých loutek a betlémů. Můžete se zde také ubytovat v tradiční staročeské světnici.

© 2009–2024 Blatské obce